Dvouobory na FF UK
Pokud vás zaujalo víc oborů a nedokážete si vybrat jeden, můžete se přihlásit na dvouobor. To umožňuje například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Znamená to, že můžete studovat třeba bohemistiku a historii, ale na obou oborech na vás budou klást menší požadavky, než kdybyste je studovali zvlášť jako jednoobory. Je to náročnější, než studovat jednooborově, ale ne dvakrát náročnější.
Je tu pár úskalí. Je prakticky jisté, že nějaké přednášky z různých oborů se budou překrývat, a třeba na zmíněné Filozofické fakultě se moc nestává, že by jedna přednáška měla víc termínů („paralelek“), takže si musíte vybrat. To je obzvlášť nepříjemné v případě povinných předmětů. Útěchou budiž, že je bohužel/naštěstí spousta přednášek, na které stejně nemá moc smysl chodit.
Druhá věc je, že kdybyste třeba po roce zjistili, že vás bohemistika zajímá víc než historie, nemůžete přímo přejít z dvouoboru na jednoobor. Řešením je přihlásit se znovu na bohemistiku jako jednoobor, ale to jde jenom jednou za rok a nemusí to stát za to kvůli úsilí investovanému do druhého oboru. Několik mých kamarádů z Filozofické fakulty se dostalo do podobné situace.
Druhá možnost je studovat dva jednoobory. Školy jsou pak úplně nezávislé, takže musím udělat skoro dvakrát víc práce, včetně napsání dvou bakalářek. Upřímně, snažit se dostudovat dva jednoobory je spíš weird flex: dá se to, ale neděláte pak nic jiného. Dobré je to, když jste nerozhodní. Můžete si třeba na semestr zkusit oba obory naráz a pak na jeden obor kdykoliv přestat chodit, když zjistíte, že vás druhý zajímá víc.
Abych vyložil karty na stůl: nastoupil jsem před dvěma lety na dva jednoobory: na Matfyz na informatiku (se kterou už jsem měl předem zkušenosti, což mi školu usnadňovalo) a na Filozofickou fakultu na filosofii. Po roce jsem se rozhodl s filosofií přestat, ale pořád chodím na některé filosofické předměty a jsem v kontaktu s kamarády z filosofie, což je myslím velké plus.
Nahoru ↩